The School of Molecular and Cellular Biology Awards Ceremony

The School of Molecular and Cellular Biology Awards Ceremony was held Thursday, May 6, to recognize a number of our faculty, undergraduate students, and graduate students for excellence in teaching, academics, and research.

The School of Molecular and Cellular Biology Awards Ceremony was held Thursday, May 6, to recognize a number of our faculty, undergraduate students, and graduate students for excellence in teaching, academics, and research.

Honors Students.

Shawna Naidu presents students graduating with a Concentration in Molecular & Cellular Biology Honors with a pin to wear on their graduation robes

MCB Undergraduate Student and Graduate Student Awards

MOLECULAR & CELLULAR BIOLOGY AWARDS

Distinction Award

Elizabeth Berry Diana Lone
Josh Carleton Nga Man Julian Lui
Catherine Crosby Brendan Mulhern
Rachel Fiddler Amanda Park
Roveiza Irfan Leonid Serebryannyy
Vivian Lee Zayn Husain (Fall 2009)

High Distinction Award

Julie Jurgens
Benjamin Weber
Joseph Cates (Fall 2009)

Award for Best Senior Thesis

Julie Jurgens
Benjamin Weber
Joseph Cates (Fall 2009)

Outstanding Teaching Assistant

Xiaofeng Frank Huo
Surya Karunakaran
Margaret McCurdy
Michael Oliphant

Students Graduating with a Concentration in Molecular & Cellular Biology Honors

Meghan Angley Diana Lone
Catherine Crosby Nga Man Juliana Lui
John Davis Kevin McNerney
Rachel Fiddler Tarana Nekzad
Vivian Lee Branden Skarpiak

PROCTER & GAMBLE COMPANY AWARDS

Procter & Gamble Company
Undergraduate Student Research Award

Nina Hosmane
Chris Novotny

Procter & Gamble Company
Graduate Student Research Award

Seth Ament
Weixue Wang
Adil Anjem (Honorable Mention)
James Heeres (Honorable Mention)
Jeehae Park (Honorable Mention)

BIOCHEMISTRY AWARDS

Distinction Award

Jessica Luzwick
Nazihah Mohd Salehan
Julia Willett

High Distinction Award

Caitlin Heiderschedit
Charles Hespen
Kimberly Lavin
Christopher Novotny

Highest Distinction Award

Elliott Brea

Merck Index Award

Caitlin Heiderschedit

William T. and Lynn Jackson
Senior Thesis Award

Elliott Brea

William T. and Lynn Jackson Merit Award

Kimberly Lavin
Julia Willett

Thomas O. Sidebottom Award

Charles Hespen

Robert L. Switzer Award for Teaching

Elizabeth Marshall
Katherine McTavish
Samanthi Narayanan
Terry Sasser

Biochemistry Endowed Graduate Student Fellowships

Chad Gonzales (Gregorio Weber Fellowship)
Aaron Knowlton (Gregorio Weber Fellowship)
Abhinav Luthra (Herbert L. Carter Fellowship)
Katie Whalen (Keith R. Westcott Fellowship)

CELL & DEVELOPMENTAL BIOLOGY AWARDS

Amanda Park

Professor Philip Newmark and Melissa Reedy present Amanda Park with the Roderick MacLeod Award for Excellence

Roderick MacLeod Award for Excellence

Amanda Park

Departmental Award for Distinguished Research

Julie Jurgens

Outstanding Teaching Assistant

Qian Liu

MICROBIOLOGY AWARDS

James R. Beck Undergraduate Award

Aaron Baessler
Nga Man Juliana Lui
Andrew Mariano

Francis M. and Harlie M. Clark Undergraduate
Research Excellence Award

Joshua Carleton
Eun Ik Koh
Brendan Powers

Helen Alford Hays Undergraduate
Research Award

Stephanie Czeschin

Harvey L. Pretula Memorial Undergraduate Research Award

Lucas Miller
Richard Yemm
Peter Diebold
Jordan Bloom

Dr. Walter and Loretta Zygmunt Undergraduate Research Award

Christian McNeely

James R. Beck Graduate Research Fellowship

Divya Balasubramanian (2nd Year Graduate Student)
Marcus Rushing (4th Year Graduate Student)
Ian Gut (5th Year Graduate Student)

Francis M. and Harlie M. Clark Award for Outstanding Teaching Assistant

Yuka Bannai

Francis M. and Harlie M. Clark
Graduate Research Fellowship

Byoungkwan Kim
Ka Wai Kuong
Nicole Held
Amandeep Gargi

DeBoer Graduate Research Fellowship

Prashant Jain
Kristen Willis

Mame Shiao Debbie Graduate Award

Marcus Rushing

MOLECULAR & INTEGRATIVE PHYSIOLOGY AWARDS

Howard S. Ducoff Award for Best Senior Thesis

Rachel Fiddler

James E. Heath Award for Excellence

in Teaching in Physiology
Lori Raetzman

Outstanding Graduate Thesis Award

Wei Wang

Outstanding Contribution to
Molecular & Integrative Physiology

Aurora Cruz Torres

C. Ladd Prosser Outstanding
Achievement Award

Catherine Crosby

NEUROSCIENCE PROGRAM AWARDS

C. Ladd Prosser Neuroscience Award

Samit Shah

Outstanding Research Award

Seth Ament

Outstanding Service Award

Molly Kent
Miri Kim

TEACHERS RANKED AS EXCELLENT

Teachers Ranked as Excellent by Their Students for Molecular and Cellular Biology/Life Sciences and College of Medicine Courses Taught in Spring and Fall 2009 include students, academic professionals and faculty. We commend them all for their hard work and dedication to teaching and for sharing the joy of discovery with our next generation of scientists.

Pierre Achille
Lavanya Anandan
Jose Andrade
Devi Annamalai
Yuka Bannai
Michael Barnhart*
Michel Bellini
Genevieve Bitz*
Steven Blanke
Lisa Boucek*
Jo Ann Cameron
Jennifer Cash
Stephanie Ceman
Ivan Cerbin
Chio Mui Chan
Ann Cheever
Jie Chen
Milu Cherian
Jinny Cho
Jessica Chubiz*
Joel Cioni
Shane Crandall
Aurora Cruz Torres
Timothy Daugherty
James Davis
Susan Decker
Dylan Dodd
Amy Dunlap*
John Eichorst
Caitlyn Ejankowski
Stephen Farrand
Brian Freeman
Cory Funk
Amandeep Gargi*
Julie George
Mao-Feng Ger
Paul Gold
Vikram Goyal
Gail Grabner*
Jesse Grenz
Matthew Hamedani
Yuan He
Bill Helferich
Fatemah Hermes
Raven Huang
Merla Hubler
Basil Hussain
Cyril Jacquot
Nannan Jiang
Jesse Johnson*
Marinos Kalafatis*
Surya Karunakaran*
Carolyn Keeton
Stacy Kelley
Molly Kent
Byoungkwan Kim
Jennifer Kim
Miri Kim
Darrin King*
Donna Korol
Ka Wai Kuong
Kurt Kwast
Darson Lai
Joseph Laird
Jennifer Laprise*
Steven Lin*
Yanni Lin
Ruijie Liu
Steven Long*
Claudia Lutz
Zeynep Madak-Erdogan
Abigail Maley
Alex Maley
Elizabeth Marshall
Stefanie Martin
Margaret McCurdy*
Katherine McTavish
Brad Mehrtens*
Pavni Mehrotra
Esmail Meisami
William Metcalf
Michael Miles
Ken Morris
James Morrissey
Steven Mussman*
Shawna Naidu*
Samanthi Narayanan
Sarah Nixon
Ulai Noomnarm*
Michael Oliphant*
Jiyeon Park*
Supriya Gangadharan Prasanth
Lori Raetzman
Cyril Ramathal
Crystal Randall
Diana Ranoa
Tana Repella
Kenneth Ringwald
Angel Rivera
Marcus Rushing
Terry Sasser
Rudi Scharnweber
Zhen Shen
Zachary Shipp
Joanna Shisler
James Slauch*
Stephen Sligar
Carolina Soto
Charles Spelich
Joel Stary
Isaac Stewart*
Wamaitha Sullivan
Martha Sweeney*
Jessica Taibl*
Richard Tapping*
Kevin Teng*
Jerome Tiu
Kjirsten Walt
Alex Wang
Fei Wang
Ying Wang
Jillian Waters
Dixie Whitt*
Brenda Wilson*
Claudia Winograd
Cong Wu
Jian Zhang
David Zimmerman

*Ranked excellent 2 semesters in a row
**Group includes students, academic professionals and faculty.

May 07, 2010 All News